Нині на сільськогосподарську галузь краю покладено неабияке завдання – забезпечити продовольчу безпеку в умовах війни. Незважаючи на всі виклики сьогодення, аграрії та фермери Курненської громади надійно тримають тил і продовжують успішно долати всі труднощі.
Напередодні професійного свята працівників сільського господарства, яке щороку відзначається у третю неділю листопада, журналіст медіацентру «Вісті» завітав у село Тетірка та дізнався як працює ферма під час третього року великої війни, меню худоби і секрет збільшення поголів’я ВРХ. А ще познайомився із маленькими шотландськими корівками, які зачаровують своїм виглядом усіх фермерів.
– Щодалі, то важче працювати. Але ми не здаємося та інвестуємо кошти у закупівлю молочно-продуктивних порід корів, – мовить директор СТОВ «Тетірське» Дмитро Тарасюк. – У цьому році на фермі вдалося збільшити поголів’я ВРХ: нині маємо 250 дійних корів, а решта – це телята, бички і тільні телиці.
Про особливості роботи ферми та збільшення голів ВРХ журналісту розповів головний ветлікар Валентин Пилипчук.
– На фермі у Тетірці працюю майже рік. Приїхав сюди з Овруцького району, – каже Валентин Пилипчук. – У господарстві маємо дві найбільш молочні породи корів – Голштинську та Симентальську. Їхні представниці дають за день понад 40 літрів молока.
У доїльному залі працюють щозміни дві жінки, які заганяють худобу та підключають їх до апаратів отримання молочної сировини. Ранкове доїння починається о 04:00 год. Усі корови поділені на певні групи залежно від кількості надоїв.
Крім того, на фермі є четверо доглядальників за телятами. У їхні обов’язки входить напувати новонароджених тваринок і роздоювати отелених корів. У господарстві також присутній зоотехнік і ще один ветлікар.
Корови мають вільний доступ до кормів і не пасуться на полі. Тварини заходять у фермерські приміщення, де їх годують збалансованими кормами. У раціон входить пшенична солома, кукурудзяний силос, два види шроту (соняшниковий і ріпаковий), а ще сіль, крейда, сода тощо.
У цьому році для заготівлі кормів придбали сучасний силосний комбайн. За день худоба з’їдає близько 15 тонн комбінованого силосу.
Збільшення поголів’я худоби відбувається шляхом правильного осіменіння корів, завдяки якому більшість корів народжують лише теличок.
– Для цього процесу використовуємо особливий вид речовини для запліднення корів – сексовану сперму, яка коштує значно дорожче, ніж звичайна, – розповідає секрет осіменіння Валентин Пилипчук. – Усім коровам після запліднення на фермі проводимо спеціальне УЗД-обстеження та перевіряємо чи матимуть вони телят у майбутньому.
Нещодавно у господарстві з’явилися нові мешканці. Весною із Харківщини привезли чорного бичечка і руду теличку шотландської породи міні-корів. Вони полонили серця працівників ферми своїм зовнішнім виглядом. Поводять себе спокійно та з радістю фотографуються.
Влітку почали жити на фермі чотири тільні телички Джерсейської породи. Вони прибули у Тетірку з Черкащини. Їхньою сусідкою в одному приміщенні стала біло-морда пані із Запорізької області Матильда. Вона швіцької породи та буде давати дуже смачне молоко жирністю понад 6%.
– Як бачите, наша ферма попри труднощі та війну розвивається і забезпечує роботою місцевих жителів, – підсумовує Дмитро Тарасюк. – Хочу подякувати усім працівникам господарства за віддану роботу та привітати з професійним святом. Хай не знають втоми натруджені руки і щедрою буде ваша життєва нива. Нехай кожен Ваш день благословляється добрим здоров’ям та гарним настроєм!
Денис Войтенко, журналіст медіацентру «Вісті». Фото автора
Без дозволу автора заборонено передрук фотографій та матеріалу з публікації
You cannot copy content of this page