У соцмережі «Фейсбук» часто пробігають фото із захоплюючих місць нашої країни. Найчастіше зустрічаються краєвиди красивого історичного Кам’янця Подільського і в мене щоразу виникають приємні асоціації, адже це місто – моя молодість, де я провів найкращі студентські 5 років після армійської служби у Чернівцях. Мій товариш до того вчився у технікумі в Кам’янці та дуже багато розповідав про це місто, не закохатися в яке – неможливо! Потім я у цьому переконався, коли в 1969 році вступив там у інститут.
Леся Українка називала Кам’янець Подільський – «Перлина Поділля, квітка на камені», адже його Старе місто стоїть на високому 40-метровому кам’яному острові, який по колу омивається мальовничою річкою Смотрич. Тут переплетено та збережено, як музеї на великій відкритій площі, культура семи народів – українців, вірменів, поляків, литовців, турків, росіян і євреїв.
Кам’янець Подільський – місто на заході України на півдні Хмельницької області. Історично – це головна адміністративно-територіальна одиниця центру Західного Поділля, яке засноване у 12 столітті і містом називається з 1374 року. Наразі площа його становить майже 28 тис. кв. м, населення – близько 100 тис. осіб, має кілька мікрорайонів: Старе місто, Новий план, Польські, Руські фольварки, Карвасари, Білановка.
Найцікавіше в історичному плані – Старе місто і фортеця. Характерно, що тут збереглися культурні цінності багатьох епох.
Забудова Старого міста майже не змінилася століттями. Тут збереглися Польські ворота, троїцька церква (греко-католицька пам’ятка 17 століття була зруйнована «совітами», але відреставрована у наші часи). Вірмени мають свій храм. Домініканський костел Святого Миколая – польська святиня. Костел Святих апостолів Петра і Павла має унікальний орган на 972 труби з чарівним звучанням. Вражають монументальністю Ратуша і міст, що з’єднує Старе місто з Новим планом, висотою 38 м над водою, довжиною 130 м, збудований у 19 столітті. Та найбільше відвідувачів привертає до себе Стара фортеця, де зберігається багато історичних експонатів: гармати, рушниці, знаряддя катувань та інших старовинних речей.
У Кам’янці Подільському велися зйомки більше 20 історичних художніх фільмів, зокрема, «Стара фортеця», в якому у масовці мені пощастило знятися, «Народжені бурею», «Співробітник ЧК», «Комісар», «Богдан Хмельницький», «Тараса Бульба», «Біля чортового лігва» та інші.
На вихідні десятки автобусів привозять групи туристів відвідати Старе місто, парк, фортецю, щоб зануритися у глибину віків, відчути подих давно минулих військових баталій, ремесло і культуру народів, що проживали на цих землях. По всьому Старому місту збережена стара архітектура будівель та бруківка, стоять як вартові, бронзові фігури воїна, поштаря, фотографа, рибалки та багатьох інших, а в фортеці можна самому постріляти з лука, зайнятися гончарною справою, стати живописцем, художником і просто прогулятися кількома поверхами вглиб і вверх на вежі.
Дух перехоплює, коли споглядаєш на місто з висоти вежі фортеці та через щілини у півтора метрової товщини стін бійниць.
Кожні п’ять років я із нетерпінням чекаю дня, коли на початку літа з’їжджаються наші однокурсники на ювілейні зустрічі. А в минулому році під час 50-ї річниці випуску з інституту ми вирішили надалі приїздити у Кам’янець Подільський щорічно, адже з 86 випускників факультету механізації і електрифікації сільського господарства на тепер відійшли у Вічність 35 однокурсників, а підтримують зв’язок лише третина.
Хочу побажати всім, хто закінчує школу, знайти свій правильний шлях, яскраво, творчо і незабутньо провести свої юнацькі роки і щоб через півстоліття і далі із задоволенням зустрічатися з друзями юності із приємними згадками повертатися в місця навчання – школи, технікуми, інститути.
Підготував Іван Тимощук, селище Пулини
You cannot copy content of this page