На території області з 00:00 до 05:00 години діє комендантський час. У цей період жителям громад заборонено пересування вулицями населених пунктів. Але є ті, хто порушує ці правила.
Так, мешканці Ясної Поляни Пулинської громади розповідають, що під час комендантських годин починається великий движ автотранспорту через село. «Не можливо заснути, бо усю ніч гуркочуть проїзні машини, – кажуть люди. – Чи є відповідальність за порушення комендантського часу?».
За інформацією управління інформаційно-аналітичної підтримки Головного управління Національної поліції в Житомирьскій області, під час комендантської години з 1 січня по 1 жовтня 2024 року на території Пулинської громади зафіксовано 181 адміністративне правопорушення, а у Курненській ТГ – 25 адмінправопорушень. За аналогічний період 2023 року у Пулинській ТГ було 73 порушенння, у Курненській громаді – 3.
Поліцейський офіцер Курненської громади Максим Полюшкевич розповів, що час від часу у населених пунктах трапляються порушення комендантських годин, зокрема ДТП.
– Зазвичай, у пізній час за кермо автівок сідають водії напідпитку і вирушають у мандри, – мовить поліцейський. – Нещодавно ДТП серед ночі сталися у Соколові та Ходорівці.
Щодо правових нюансів комендантського часу наш журналіст поспілкувався з юристом ГО «Платформа прав людини» Євгеном Воробйовим.
– Ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: можливість запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світлового та інших видів маскування.
Згідно з п. 8 Порядком здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, який затверджено постановою КМУ № 573 від 08.07.2020, визначено, що на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.
Дозволяється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях, де запроваджено комендантську годину, без виданих перепусток особам та рух транспортних засобів Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС, які залучаються до здійснення заходів під час запровадження комендантської години, транспортним засобам спеціалізованого призначення, які виконують невідкладне службове завдання, за умови ввімкнення спеціальних світлових сигнальних пристроїв, а також адвокатам, призначеним регіональними/міжрегіональними центрами з надання безоплатної правничої допомоги для надання безоплатної вторинної правничої допомоги затриманим у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення, особам, час прибуття до яких припадає на визначений період доби, зокрема на власних транспортних засобах.
Для забезпечення контролю за здійсненням заходів під час запровадження комендантської години створюється система пропускного режиму та за рішенням коменданта (за погодженням з військовим командуванням) особам видаються перепустки.
Перепустка є документом, що видається в комендатурі із зазначенням строку дії та пред’являється:
– громадянином України разом із документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або її спеціальний статус;
– військовослужбовцем Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, поліцейським Національної поліції, військовослужбовцем та працівником СБУ, працівником ДФС, ДМС, ДСНС разом із службовим посвідченням;
– іноземцем або особою без громадянства разом із паспортним документом іноземця та документом, що підтверджує законність перебування на території України.
Адвокат, призначений регіональним/міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги, пред’являє, зокрема технічними засобами електронних комунікацій, разом із документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або її спеціальний статус, або паспортним документом іноземця та документом, що підтверджує законність перебування на території України, також свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю або посвідчення адвоката України та скановану копію доручення регіонального/міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги для надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
– Яка відповідальність за порушення комендантської години?
– Чинне законодавство не містить прямої відповідальності за порушення комендантської години. У Кримінальному кодексі України міститься стаття 114-1 перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років. Тому правоохоронці можуть порушити згадану статтю та спробувати притягати до відповідальності, проте, поки що такого не було, оскільки останнім слід довести, що порушення комендантської години призвело до перешкоджання діяльності ЗСУ, а це дуже складно (накшталт, в цей час рухалась колона військової техніки тощо).
Підготував Денис Войтенко
You cannot copy content of this page