Житомирська область,
смт Пулини
Сьогодні:
Вівторок, 10 грудня
icon clock14.11.2024
icon eye285
ЛЮДИ НОВИНИ

Безпритульні тварини у громаді – це наслідок дій людей: що потрібно зробити задля зменшення кількості вуличних собак і котів

У містечку Пулини ще із мирних часів та до пандемії коронавірусу лишається актуальним питання значної кількості безпритульних тварин. Деякі вуличні собаки вчиняють напади на пулинців, які з покусами потрапляють до лікарні. Жителі селища у соцмережах закликають місцеву владу знайти спосіб вирішення проблеми.

Пулинка, яка працює педіатринею, Наталія Жеребчук нещодавно зазнала нападу псів на вулиці Незалежності: «Не змогла вранці дійти до роботи, бо на мене напали чотири собаки, одна з яких вкусила за ногу. Ось такі агресивні пси – це терористи, через яких небезпечно пересуватися вулицями селища, – каже жінка. – Через отримані покуси отримувала багато уколів і три місяці лікувала ногу. Слава Богу, що не зосталася калікою. Закликаю представників влади зробити щось, аби було безпечно ходити по рідному селищу».

– Дійсно, у багатьох населених пунктах Пулинської громади гостро стоїть питання надмірної кількості безпритульних тварин, – зазначає заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Сергій Мурзаков. – Рішенням 6-ї сесії 8-го скликання від 15 квітня 2021 року було затверджено Програму щодо утримання домашніх тварин і регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на території Пулинської селищної ради на 2021-2025 рр. У межах цієї програми на виконання її пунктів передбачене фінансування у розмірі 100 тис. грн (щороку по 20 тис. грн).

У 2021 році на стерилізацію собак із бюджету селищної ради виділили 12 тис. грн.

– Більшість собак, на яких скаржаться жителі громади, мають своїх фактичних власників, – каже далі посадовець Сергій Мурзаков. – Виникає питання ефективного впливу на господарів, які дозволяють тваринам вільний вигул за межами свого обійстя. Тому трапляються випадки нападу псів на людей у населених пунктах. Крім того, голодні тварини викрадають з інших господарств птицю, завдаючи збитків.

Зі слів Сергія Анатолійовича, зменшити кількість небезпечних для суспільства собак не дозволяє чинне законодавство. Так, у Пулинах через напад пса на людину у 2019 році справа дійшла до суду. Під час судового засідання було прийнято рішення щодо вилучення тварини із родини.

– Судове рішення досі не виконане, бо у законодавстві не прописаний механізм вилучення небезпечної собаки від її господарів, – зазначає пан Сергій. – На жаль, в області не вистачає місць, де можна облаштувати безпритульних тварин.

Представник поліції Михайло Бернацький розповідає, що у середньому в рік правоохоронці отримують від жителів Пулинської громади 15-20 звернень щодо порушення умов утримання тварин господарями, зокрема вигулу домашніх улюбленців. Усі заяви розглядаються у рамках правового поля, тобто ст. 154 Адмінкодексу України.

Більшість випадків нападу собак пов’язане саме з неналежним утриманням тварин господарями. У цьому впевнений головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Житомирського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Олександр Лігута.

– Раз у рік собак і котів їхні власники мають привезти до ветустанови для клінічного огляду та щеплення проти сказу. Ніхто такого нині не робить! – каже Олександр Лігута. – Крім того, тварини мають утримуватися на надійному прив’язі або у межах добре огородженої території у вольєрі. Хочу зазначити, що населення громади масово відмовляється щеплювати домашніх тварин від сказу. Кілька днів тому працювали у Мартинівському старостаті. Якщо минулого року за день там зробили 100 щеплень, то нині – лише 20. Для чого передбачена вакцинація тварин? Якщо щеплений собака вкусить людину, то потерпілій особі уже не робитимуть уколів від сказу.

Олександр Лігута також підняв тему зоотероризму. Що це таке?

– Коли покупець виходить із магазину і дає безпритульній собаці якісь кісточки, то це він скоює зоотероризм. Чому? У Європі, щоб позбутися безпритульних тварин, там обмежують доступ до легких кормів. Тому собака чи кіт, які втекли з дому, не повинні знайти жодної їжі та повернутися до своїх господарів, – зазначив Олександр Лігута. – Один із варіантів зменшення безпритульних тварин – це кастрація і стерилізація. Першу процедуру можна без проблем зробити у Пулинській ветустанові. Із другою – там складніше усе проводиться і є потреба у дорожчих наркозах. Тому раджу застосовувати препарати, які «вбивають» бажання у тварин розмножуватися.

Своїми думками щодо піднятого питання поділилася очільниця Пулинського громадського центру Надія Сірик. Вона вважає, що безпритульні тварини у громаді – це наслідок дій людей, які у такий спосіб позбавляються від собак і котів. Причиною безвідповідального ставлення є відсутність чіткої системи обліку домашніх тварин і нормативно-правової бази щодо відповідальності за їх належне утримання.

– Наш громадський центр розташований поблизу ринку та автостанції, часто саме після четверга з’являються нові цуценята та кошенята, що може свідчити, що ці тварини залишені своїми власниками – жителями навколишніх сіл, що приїжджають на базар. Саме через це кількість вуличних тварин стрімко збільшується, – зазначила Надія Сірик. – Щоб подолати цю комплексну проблему, яка актуальна для всіх маленьких і великих громад України, потрібен системний підхід. Деякі громади вже впроваджують програми, у які входить стерилізація та вакцинація вуличних тварин задля зменшення їх популяції та агресивної поведінки, співпраця місцевих органів самоврядування із опікунами-волонтерами та громадськими організаціями щодо прилаштування тварин у нові родини. Також створюють притулки для тварин, що є фінансово затратним і не реалістичним до виконання у маленьких громадах. І останнє, але на мою думку найголовніше, це просвітницька робота з жителями, яка має включати розповсюдження інформації про вимоги до утримання домашніх тварин, а також щодо їх вакцинації та стерилізації. Саме цю частину роботи ми як організація готові взяти на себе: розробити матеріали для проведення інформаційної кампанії у школах, друкувати буклети і постери для розміщення у публічних місцях. Адже лише збільшення кількості свідомих громадян може покращити цю ситуацію допоки відсутня відповідальність за залишених тварин на вулиці.

Щоб зекономити кошти, варто шукати організації, які допомагають із реалізацією проєктів щодо безкоштовної або пільгової вакцинації і стерилізації тих тварин, що вже опинилися на вулиці.

Нещодавно у Пулинській селищній раді відбулася зустріч представників влади з місцевими активістами та посадовцями. Під час спілкування шукали шляхи зменшення кількості безпритульних тварин. Очільник громади Олександр Гаврилюк дав можливість кожному висловити своє бачення щодо вирішення піднятого питання. Від пулинців звучали різні думки: створення притулку тимчасового утримання ізольованих собак і котів, запровадження штрафів на господарів, які викинули напризволяще домашніх улюбленців, просвітницька робота з населенням тощо.

– Безпритульні собаки та коти не з’являються на наших вулицях нізвідки. Вони є результатом людської недбалості. І потребують гуманного та відповідального ставлення, – зазначає голова Пулинської селищної ради Олександр Гаврилюк. – Думав, що у спільній нараді візьме участь значно більше жителів громади, яким небайдужа доля безпритульних тварин. З усього почутого від громадськості будемо робити висновки та працювати над піднятим питанням, аби у рідному селищі було усім безпечно та комфортно жити.

Денис Войтенко, журналіст медіацентру «Вісті». Фото автора

Без дозволу автора заборонено передрук фотографій та матеріалу з публікації

 

You cannot copy content of this page