Сьогодні в Україні – День юриста. Це професійне свято відзначають адвокати, нотаріуси, працівники прокуратури, суду, виконавчої служби, юристи установ і організацій та інші, а також ті, хто займається перевихованням осіб, які засуджені до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Наш журналіст дізнався про особливості роботи Пулинського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області.
– Наша робота дуже цікава та складна, потребує милосердя та витримки, розуміння і співчуття. Адже кожен у житті може зробити помилку та скоїти правопорушення. Таким людям ми допомагаємо виправитися та змінити життя на краще, – розповідають начальник Пулинського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області Мирослав Яхимович і фахівець ІІ категорії Анатолій Булієнко. – Головна мета діяльності пробації – забезпечення безпеки суспільства шляхом проведення наглядової та соціально-виховної роботи з особами, засудженими до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Позиція держави – не покарати, а перевиховати тих, хто порушив закон.
– Мирославе Анатолійовичу, якщо людина отримала покарання у вигляді іспитового строку, то дехто вважає, що таким чином суд її виправдав. Чи справді це так?
– Абсолютно ні! Це означає тільки одне, що людині дали шанс усвідомити допущену помилку, щоб знову не скоїти правопорушення. Протягом іспитового строку засуджений повинен не вчиняти злочинів і виконувати обов’язки, які встановлені вироком суду: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу «Центру пробації» тощо.
– Як впливаєте на жителів району, які скоїли правопорушення?
– Спочатку досліджуємо умови життєдіяльності засудженої особи, з’ясовуємо обставини, які спонукали вчинити злочин. А потім складаємо індивідуальний план проведення соціально-виховної роботи. У «Центрі пробації» відбуваються профілактичні бесіди, які спрямовані на попередження вчинення повторного злочину. Якщо людина безробітна, то радимо звернутися до служби зайнятості, а коли є підозри на інфекційну небезпечну хворобу, наприклад, туберкульоз, то просимо зробити рентген і обстежитися у лікаря. Також деяким жителям району рекомендуємо пройти курс лікування від алко- та наркозалежності.
– Скільки «підопічних» перевиховуєте зараз?
– Станом на 1 жовтня на обліку районного сектору «Центру пробації» перебуває 59 засуджених осіб. Якщо засуджені особи не вчинили правопорушення, працевлаштувалися, позбавилися алко- та наркозалежності, отже, наші зусилля не були марними. Від початку 2019 року зареєстрований тільки один випадок повторного злочину.
– Чи складно знайти підхід до засуджених, щоб вони вчасно з’являлися на реєстрацію, переосмислили скоєне і не зважилися на новий злочин?
– Усі люди різні і до кожного потрібно знайти індивідуальний підхід. На когось впливає тихе добре слово, а з кимось потрібно говорити більш суворо. Буває, що до декого за неявку на реєстрацію потрібно їхати додому, дізнатися що відбувається і чи не влипла людина у нову халепу. Наш обов’язок – достукатися до свідомості засуджених, подати їм руку допомоги та врятувати від кримінального світу.
You cannot copy content of this page